Gülüş estetiği ve tasarımı dişler, dudaklar, dişeti vb. çevre dokuların estetik görünümlerini dikkate alarak yapılan estetik diş hekimliği uygulamalarıdır. Gülüş estetiği bu kriterlerin hem tek tek hem de birbirleri ile olan ilişkilerinin değerlendirilerek, kişiye özel iyileştirmenin yapılması işlemidir.

Kişinin dişlerinin sıralanması, rengi ve boyutları, dişeti formu, dişetinin görünürlülüğü, dudak seviyesi, kişinin gülme hattı, gülüş estetiğinin sağlanmasında dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdir. Bu faktörlerin hem tek tek, hem de birbirleriyle olan uyumlarının sağlanması gerekir.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı bireye güzel bir gülümseme ve estetik bir görüntü kazandırabilmek adına gerek dişlerde gerekse çevre dokularda gerekli uygulamaların yapılması işlemidir. Bu amaçla öncelikle fotoğraflar yardımıyla bireyin mevcut diş- dişeti uyumu değerlendirilir. Öncelikle ‘pembe estetik’ olarak adlandırdığımız dişeti dokusunu kapsayan alanlarda işlemler uygulanır. Daha sonra da ‘beyaz estetik’ olarak adlandırdığımız diş dokularına işlemler uygulanır.

Yapılacak işleme göre bu süre farklılık gösterebilir. Örneğin diş beyazlatma (bleaching), bonding uygulamaları, kompozit lamina gibi işlemler bir günde tamamlanırken, porselen lamina (yaprak porselen), inlay-onlay birkaç gün hatta bazen bir haftada tamamlanabilmektedir.